Novinky

Více než 30 IDM realizací v České republice i zahraničí

AMI Praha Netmancerka III
Netmancerka III

Netmancerka III

Pomalu přichází k sobě. Svět dostává ostřejší obrysy. Přítmí. Malý pokoj. Sklad? Oči si přivykají na nedostatek světla. Rychlá kontrola: brýle jsou na očích, palmtop v kapse, biochip na místě. Pokud mě unesli, proč mi nechali věci? A co se vlastně stalo?

Z myšlenek ji vyrušil pocit, že na tohle teď není čas. Je kdovíkde a musí pryč. Rozhlédla se: 4 stěny, kovová podlaha a strop, žádné okno, jedny dveře. Prohlédla si je. Chrání je bezkontaktní spínač karet. Přiložila zápěstí, vytáhla palmtop a spojila se s čipem. Jo, mám kontakt. Spustila generátor a čekala.

Vzpomínala, jak se čipem zprvu necítila komfortně. Ale zvykla si na něj a dneska si už neumí bez něj život představit. Vždyť kolikrát už jej takhle použila? Platební karta, klíč od domu. Vypnutí budíku, hacknutí auta, odemknutí počítače. Ovládání osvětlení v bytě. Přístup na domácí WiFi. Otevření nákupního seznamu v telefonu. Přepnutí chytrého oblečení do sportovního módu. A trik nejoblíbenější: zavolání si na vlastní telefon, aby se mohla vymluvit z nudné schůzky.

Dveře cvakly. Cesta byla volná. Elis vykouknula na příčnou chodbu: Na levém konci slyší hlasy. Na pravém je ostré světlo. Vepředu ventilace s odkrytou mřížkou. Cesta byla jasná.

Opatrně za sebou zavřela dveře. Slyšela, jak zámek cvaknul. Tiše vlezla do šachty a pomalu se začala po kolenou sunout vpřed.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Místo: 12.patro budovy 15 v komplexu C

Čas: 10:28

Slunce zalévalo oválnou místnost s dvěma siluetami.

Muž v pečlivě střiženém obleku posunul desky na druhou stranu stolu. Naproti sedící třicátník s odznáčkem pláště v klopě se dovnitř dívat nemusel. Beztak věděl, co v nich najde: stavební plány a schémata IT sítě elektrárny Three Mile Island.

„Domluveno.“

„Obvyklý postup?“

Jeho partner v setkání téměř neznatelně kývnul hlavou. Obchod byl zpečetěn.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Travis si pročítal 0-day security feed: Microsoft definitivně pohřbil éru IE po poslední bezpečnostní díře. Další únik dat na Facebooku. Sociální síť College, oblíbená mezi studenty, špehuje své uživatele přes webovou kameru. Bezpečnostní průnik do firmy Cybershark. Nová verze populárního nástroje KDM. Google čelí žalobě za porušení soukromí…

Periferně zaregistroval blikající červený bod na nástěnné mapě Prahy. Přečetl si popisek: „Netmancerka“. Upřel na něj zrak. Drahnou chvíli jej pak hypnotizoval. Žádná změna. To není dobré. Stát se runnerovi může cokoli – ale ohlásit se je vždy priorita číslo 1, a Elis si toho je určitě dobře vědoma. Tak se mrkneme, cos naposledy dělala, holka, utrousil Travis mezi zuby a spustil tracing.

Ve spleti aktivit Netrunnerky za posledních pár dní se nejvíc vyjímal revertnutý příjem 100 BTC na bitcoin sidechainu, odchozí platba kamsi na jih Evropy, a následně ztráta z runnerského monitoringu Netwatchers. Chvíli se ještě rozmýšlel a vydal se z a Magnusem.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Šachta byla půl metru na půl metru, a Elis si vybavila, jak jí stísněné prostory nedělají dobře.

Po pár metrech chodbička zahnula doprava a pak doleva. Slyšela pod sebou duté kovové nárazy a po chvíli ucítila sytou masovou chuť. Uvědomila si, že už dlouho nejedla a náhlý pocit hladu jí podlomil kolena. Ještě, že klečím, pokusila se zavtipkovat, což jí pomohlo sevření žaludku překlenout a soustředit se na cestu dál.

Po chvíli ústila nová cela do stropní šachty. Cítila jemný tah průvanu. Odtah. Prozkoumala ústí, kryté silnou mříží, která pevně oddělovala oba prostory. Tudy to nepůjde. Musí dál.

Za další zatáčkou uviděla světlo na konci svého tunelu – větrací mřížka. Vydala se k ní. Za chvíli už bude volná. Cestou zahlédla skrze ventilační průduchy pod sebou stůl v jakési kanceláři. Počítač, poházené papíry. Elis se zhluboka nadechla a pomalu se šourala ke konci.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Magnus byl muž pokročilého středního věku, lehce nedbalého vzhledu, s šedou plátěnou kšiltovkou na hlavě, obvykle přecházející ve své kanceláři sem a tam jako chycené zvíře, spřádající plány k útěku.

Nyní však seděl za stolem, poslouchal Travise, a zachmuřeně si pročesával plnovous. Je to pokaždé nepříjemné, když se runner přestane hlásit. Může to být past?

Vedl Netwatchers už dost dlouho na to, aby tyhle věci nebral na lehkou váhu. Někteří runneři, o které přišel… potlačil radši palčivé vzpomínky. Obrátil obličej k Travisovi: „Okoukni to. A dej na sebe pozor. Prosím.“

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Elis zatlačila na mřížku, která se neslyšně vysunula do prostoru za ní. Zachytila ji a vyklonila se z šachty. Před ní se nacházela tmavá, jen matně osvícená místnost. Přidržela se tyče na zdi a sklouzla na podlahu. Snažila se přivyknout tmě. Kam dál? Uprostřed prostoru rozpoznala siluetu židle a stolu. Je v kanceláři? Vydala se po špičkách daným směrem. Zkusí najít lampičku, případně si posvítit palmtopem. Možná konečně zjistí, kde je…

Z úvah Elis vytrhlo ostré světlo reflektorů, v jejichž ohnisku se právě octla… „Dobrý večer, Elis“. Hlas patřil postavě na druhé straně stolu. „Posaďte se“. Elis začala bleskově prozkoumávat místnost. Dveře v rohu. Budou odemčené, musel někudy přijít. Ale stihne to včas?

„To bych ani nezkoušel“ – zvedl ruku a ze stínů vyšli dva ozbrojenci. Rezignovaně usedla na židli. „Tak to bude lepší. Pojďme si v klidu popovídat. Sledovali jsme Váš postup, Elis, a to, co jste předvedla v Cybershark, bylo působivé. I jistý nutný test zde“ – ukázal k ventilační šachtě – „jste zvládla uspokojivě“.

Sundal si černé brýle. Hleděla do chladných modrých očí: „Rádi bychom Vás zaměstnali, Elis. A jsem si jist, že naši nabídku neodmítnete“. S těmito slovy Elis předal žlutou složku.

Elis ji opatrně otevřela. Hleděla na fotografii mladého muže. Cítila, jako by se jí zastavilo srdce.

~~~~

Konec třetí části.

Milý čtenáři: Jak má příběh Elis dále pokračovat?

  1. Má naoko kývnout na nabídku, pokusit se získat informace zevnitř, a ve správný okamžik prchnout?
  2. Má odmítnout spolupráci i za cenu ztráty důležité stopy, podstoupit věznění a doufat v přízeň osudu?

Rozhodni sám, laskavý čtenáři, a dej mi vědět na petr.gasparik@ami.cz!

Autor: Petr Gašparík pracuje posledních 7 let jako solution architect pro oblast řízení identit. Ve společnosti AMI Praha působí 19. rokem a má za sebou řadu významných IT projektů pro zákazníky z komerční i veřejné správy např. ČEZ ICT Services, Česká pošta, či Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Ilustrace: Nela Greisslerová